A MEGLELT IRATOKAT A PTK. SZABÁLYOZÁSA ALAPJÁN “A TALÁLÁS HELYE SZERINT ILLETÉKES JEGYZŐNEK KELL LEADNI.”
A ptk ide vonatkozó rendelkezése úgy fogalmaz, hogy “a találó köteles a talált dolgot a találástól számított nyolc napon belül a dolog elvesztőjének, tulajdonosának, a dolog átvételre jogosult más személynek vagy a találás helye szerint illetékes jegyzőnek átadni.“
“Más a helyzet” – folytatódik a rendőrség válasza – “ha a találásra nem utcán, közterületen, hanem közlekedési eszközön, hivatalban, tehát valamilyen nyilvános helyen kerül sor. Akkor azt ott helyben kell leadni az üzemeltetőnek. Ez a megtaláló számára is a legegyszerűbb szituáció. A nagyobb közlekedési vállalatok (pl. BKV) komoly protokollokat dolgoznak ki a talált tárgyak Ptk. szerinti szabályos kezelésére, ezek némelyike az interneten is tanulmányozható.”
Ha már a közlekedési eszközökre vonatkozó protokollok szóba kerültek, megnéztem az ÉNYKK üzletszabályzatának ide vonatkozó passzusát. Ebben azt írják, hogy “az autóbuszon, az autóbusz-állomásokon, megállókban talált és ismeretlen tulajdonosú tárgyak a találás helyszínén az autóbuszjárat vezetőjénél, illetve az utasforgalmi szolgáltatási helyein adhatók le megőrzésre.” Az iratokat a volán a jogszabályok szerint kezeli, illetve az “erre kijelölt szerveknek adja át őrzésre”.
Hiába vezeti a jó szándék azt, aki a közösségi oldalakon próbálja meg visszajuttatni az elveszett okiratokat,