Köszöntjük a Vas Megyei Polgárőr Szövetség weboldalán!
  •   +(36) 94 359 511    vasmpsz.iroda [@] gmail.com
OPSZ

Hivatalosan is elindult a gyermek – és ifjúságvédelem éve a polgárőrségnél

Hivatalosan is elindult a gyermek – és ifjúságvédelem éve a polgárőrségnél

A gyermekek és az ifjúság védelmét, az ellenük, vagy általuk elkövetett jogsértések megakadályozását állította tevékenysége idei fókuszába az Országos Polgárőr Szövetség. A programindító rendezvényt január 11-én, Sátoraljaújhelyen tartották, ahol a Borsod-Abaúj-Zemplén és a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei egyesületi elnökök kaptak átfogó ismereteket a témában. Az OPSZ elnöke a program érzékenysége miatt fegyelmezett és átgondolt fellépésre kérte a polgárőröket.

A Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei szövetség mintegy kétszáz egyesületi vezetőjét elsőként Sátoraljaújhely alpolgármestere, Nyiri Péter köszöntötte, aki egyben tolmácsolta Szamosvölgyi Péter polgármester üdvözletét is. A települési vezető úgy fogalmazott, Sátoraljaújhely hagyománytisztelő és hagyománykövető város, ám ez nem múltba fordulást, hanem termékeny, távlatteremtő cselekvési programot jelent, amelynek szerves része az a gyermek- és ifjúságvédelem, amelyet az Országos Polgárőr Szövetség 2025-ös tevékenységének fókuszába helyezett.

Dr. Hörcsik Richárd, a térség országgyűlési képviselője – maga is gyakorló polgárőr – köszöntőjében hangsúlyozta, nem véletlen a témaválasztás, hiszen a gyermekek, az ifjúság védelme mindenki érdeke, és olyan érték, amelyet magától értetődően emel ki a polgárőrség. Olyan állami feladat, amelyet számos tenni akaró önkéntes választ küldetésének. Hörcsik Richárd úgy fogalmazott, manapság nem könnyű rendőrnek, polgárőrnek lenni, ez a szolgálat jelentős kihívás elé állítja művelőit, a törvényes keretek betartása mellett meg kell birkózni az emberi természet sajátosságaival is, de a legfontosabb, hogy mindazok, akik e szolgálatot ellátják, megfelelő időben rendelkezzenek a megfelelő információkkal.

Sokat segíthetnek a gyermekvédelmi rendszernek a polgárőrök

A gyermekvédelem hazai rendszeréről Kállai Zsuzsanna, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal Hatósági Főosztályának munkatársa adott átfogó tájékoztatást a megjelenteknek. Előadását egy alapvetéssel kezdte: minden gyermeknek joga van a biztonságos és támogató környezethez, amelyben testi, lelki és érzelmi fejlődését elérheti. Hozzátette, a gyermekvédelem nemcsak intézményi feladat, hanem össztársadalmi felelősség is. A szakember szólt a területet sújtó szakemberhiányról, arról, hogy az intézményi struktúra lassan változik, és arról is, hogy a gyermekek egyre nagyobb veszélyeknek vannak kitéve. Kállai Zsuzsanna részletesen ismertette a gyermekvédelmi rendszert a jogszabályi alapoktól kezdve a tevékenység intézményrendszer felépítésén át addig, hogy hol és ilyen módon tudnak ebben szerepet vállalni a polgárőrök. Mint mondta, a gyermekvédelem fontos szegmense a jelzőrendszer, és ezen a területen tud becsatlakozni a polgárőrség, hiszen a szervezet tagjai azok, akik járőrszolgálat során találkozhatnak eltévedt, elveszett, felügyelet nélkül lévő, netán fizikailag, vagy lelkileg bántalmazott gyermekekkel. A szakember hozzátette, polgárőrök a közoktatási intézményekkel együttműködve, felvilágosító tevékenységükkel is segíthetnek.

A jelzés a legfontosabb

Előadásában Szabó Zoltán, az Országos Polgárőr Szövetség szakmai elnökhelyettese a 2025-ös kiemelt szakmai program részleteit ismertette. Elöljáróban emlékeztetett arra, hogy tavaly az illegális hulladéklerakók feltérképezése állt a szakmai tevékenység középpontjában, és a részt vevő ezer egyesület sikerre vitte a programot. Mint mondta, az előző esztendő történései okán már a nyáron felmerült a kérdés, mit tehetne a polgárőrség a gyermekek védelme érdekében, és megszületett a döntés, hogy a szervezet nagyobb szerepet vállaljon e területen. Így lett 2025 a gyermek- és ifjúságvédelem éve a polgárőrségnél. Az elnökhelyettes úgy fogalmazott, a polgárőrök erőssége a közterületi jelenlét, a járőrözés, így iskolakezdéskor a diákok biztonságos közlekedéséről tudnak gondoskodni, szerepet vállalnak az oktatási intézmények környékén történő kábítószerterjesztés visszaszorításában, kapcsolatot tartanak az iskolaőrökkel, együttműködnek a körzeti megbízottakkal.

„Ha akár egyetlen településen egyetlen gyermeket megmentünk attól, hogy áldozattá, vagy éppen ellenkezőleg, bűnelkövetővé váljon, már elmondhatjuk, hogy eredményesek voltunk!” – hangsúlyozta Szabó Zoltán. Mint mondta, számos dolog árulkodhat arról, hogy egy gyermek bajban van: viselheti magán a fizikai bántalmazás jeleit, viselkedhet úgy, amiből lelki bántalmazásra lehet következtetni, egyedül, felnőtt nélkül kóborolhat, viselkedhet agresszívan, vagy éppen őt bánthatják, de adott esetben konkrétan segítséget is kérhet a járőrözőktől. Mindezek felismerésében nagy előny, hogy a polgárőrök jól ismerik a környezetüket, nem egyszer a településen élőket is. Az elnökhelyettes emlékeztetett arra, a polgárőröknek nem feladatuk megítélni, hogy jogos-e a gyanakvásuk és egy gyermek tényleg veszélyben van-e, ezért inkább az derüljön ki, hogy tévedtek, mintsem az, hogy mégiscsak jelezniük kellett volna a bajt.

„Nincs jó vagy rossz jelzés, „csak” elmulasztott jelzés van – hangsúlyozta, majd hozzátette: az idei program célja, hogy a polgárőrség a rendelkezésre álló rendészeti eszközeivel, különböző kampányaival, tagozatainak programjaival segítséget nyújtson az intézményes gyermek- és ifjúságvédelemnek, csökkentse annak valószínűségét, hogy egy-egy fiatal áldozattá, vagy elkövetővé váljon.

Az egyesületek működésének legfontosabb alapja a példamutató, átlátható működés

Jogszerűség és szakszerűségez a két alapelv befolyásolja alapvetően a polgárőr egyesületek működését – kezdte előadását dr. Szilák Mihály, az OPSZ Felügyelő Bizottságának elnökhelyettese, aki a polgárőr egyesületek vezetésével kapcsolatos alapvető elvárásokról részletesen is beszélt. Egyebek mellett felhívta a figyelmet az Etikai és a Szolgálati Szabályzat mindenkori betartására, vagyis arra az alapvető elvárásra, hogy a polgárőrök példamutatóan járjanak el. Emlékeztetett arra, hogy a polgárőr egyesületek működésére tízféle jogszabály vonatkozik, ezzel különleges helyet foglal el az egyesületek között. Azt javasolta a vezetőknek, hogy a számos feladatot osszák fel az elnökség tagjai között, így például a jogszerű működés dokumentálását, a szolgálatvezénylést, a gazdálkodást, a kapcsolattartást, vagy például a tagnyilvántartást. A lényeg a folyamatosság az adminisztrációban és akkor nem halmozódik fel a munka – mondta. A Felügyelő Bizottság által megállapított jogsértések közül kiemelte egyebek között, hogy több helyen nem választják újra a tisztségviselőket, pedig már régen lejárt a mandátumuk, vagy megválasztják, de nem jelentik be a Törvényszéknek, nem töltik fel a mérleg és eredménykimutatást az OBH honlapjára, nem készítik el a kötelező belső szabályzataikat, nem vezetik a gépkocsik menetleveleit, vagy vagyontárgyak tűnnek el selejtezés nélkül –sorolta a legjellemzőbb hibákat Szilák Mihály, aki az előadását minden vármegyei szövetségnek megküldi azzal a kéréssel, hogy továbbítsák az egyesületek számára.

A polgárőrség partnere lesz a Civilút Alapítvány

A Civilút Alapítvány működését mutatta be Vári Attila, az Alapítvány kuratóriumi elnöke. Mint mondta, legfontosabb küldetésük a társadalmi felelősségvállalás. Ennek érdekében számos társadalmi csoportot és nagylétszámú civil szervezetet támogatnak programjaikkal, képzéseikkel. Immár több mint 130 egyesülettel és szervezettel állnak kapcsolatban és hamarosan együttműködési megállapodást írnak alá az OPSZ-el is – hangsúlyozta az elnök, aki reményét fejezte ki, hogy a polgárőrség idei kiemelt programjába is hatékonyan tudnak bekapcsolódni.

Át kell gondolni, mikor segítünk, és mikor ártunk

Magyarország bűnügyi, közbiztonsági helyzetéről dr. Balogh János rendőr altábornagy, országos rendőrfőkapitány tájékoztatta a rendezvény résztvevőit. Mint mondta, bár idehaza az állampolgárok máshogy érzik, Magyarország a külföldiek szemében biztonságosnak számít, a világranglista 14. helyén áll, míg a nagyjából kétmilliós lélekszámú városok között Budapest az 51. legbiztonságosabb. A tábornok elöljáróban leszögezte, a polgárőrök munkája, a rendőrséggel való együttműködés kiemelten fontos. Az országos rendőrfőkapitány a hazai viszonyok taglalása során sorra vette a különböző területeket. Mint mondta, a vagyon elleni bűncselekmények száma emelkedő tendenciát mutat, de ez nem elszigetelt jelenség, ugyanez a trend figyelhető meg nemzetközi viszonylatban is. Balogh János részletesen beszélt arról, hogy teret nyertek az online térben elkövetett csalások, amelyre válaszul a rendőrség kibervédelmi hálózatot kezdett működtetni. Az alkalmazott technikával a rendszer öt hónapos működése alatt már körülbelül 700 millió forintot sikerült megóvni és az eredeti tulajdonosok bankszámláján tartani. A rendezvény témájához illeszkedve az altábornagy a gyermekek védelméről szólva úgy fogalmazott, a témához óvatosan kell nyúlni, példaként pedig az úgynevezett halállistákat hozta fel. Ezekben a fiatalok felsorolják, hogy legszívesebben kiket tüntetnének el a föld színéről. Pusztán jogi értelemben ez súlyos bűncselekmény, amely normál esetben súlyos konzekvenciákat von maga után. „De azért itt mégiscsak gyerekekről beszélünk. Velük durván bánni pont akkora felelőtlenség, mint nem foglalkozni a kérdéssel. Azt kérem, hogy amikor polgárőrként segítenek, vagy úgy érzik, hogy be kell avatkozniuk, mindig számoljanak a lehetséges következményekkel. A döntéseket a józan ész, az empátia, az együttérzés mentén hozzák meg” – hangsúlyozta Balogh János. Az országos rendőrfőkapitány mindezek mellett beszélt a különböző, fiatalokhoz köthető rendőri programokról, a digitális állampolgárság, illetve a közlekedésbiztonság kérdéseiről is. Végezetül kijelentette: a rendőrség és a polgárőrség viszonya sokkal mélyebb és együttműködőbb, mint amit a nemrégiben megújított megállapodás jelent, a szervezet önkénteseire számtalan olyan területen lehet számítani, amire először nem is gondolna az ember. „Én leginkább azt a kapocsszerepet kérem a polgárőröktől, ami a társadalomba való beágyazottságukból és a hivatallal való kapcsolattartásból adódik, nem beszélve arról az információs bázisról, amely ezáltal keletkezik. Kijelenthető, hogy jelenlétük önmagában javítja a biztonságérzetet” – zárta szavait az altábornagy.

A téma érzékenysége miatt felelős hozzáállást vár el az OPSZ elnöke

A fórumsorozat első rendezvényének végén dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke mondott összefoglalót. Az elnök beszélt arról, hogy a helyszínválasztás nem a véletlen műve volt, először azért a Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei egyesületek vezetőivel találkoztak, mert ez a két terület a polgárőrség fellegvára, az országban minden ötödik polgárőr e két vármegye valamelyikében teljesít szolgálatot. Túrós András röviden felidézte az év végi rendezvényeken már ismertetett áttekintést. Mint mondta, 2024-ben a szervezet sikeres évet zárt, hiszen a polgárőrséget befogadták, kormányzati és rendőrségi kapcsolatai rendezettek, a szervezetnek nyújtott költségvetési támogatás pedig minden korábbinál magasabb volt, elérte a kétmilliárd forintot. Emlékeztetett arra, hogy az előző esztendőben is rendeztek fórumsorozatot, akkor a bűnmegelőzés, az online csalások voltak terítéken. A szövetség elnöke sikerként könyvelte el az illegális hulladéklerakókkal kapcsolatban elvégzett munkát, amelynek során körülbelül 15 ezer köbméter hulladéktól szabadították meg a polgárőrök a környezetet. A legnagyobb eredménynek a szeptemberi, dunai árvízi védekezésnél való részvételt nevezte, ahol az állami és önkormányzati védvonalakon naponta ezer polgárőr segítette a védekezési munkálatokat. És ráadásként még huszonkilenc új polgárőr egyesület is alakult az országban.

Ami a 2025-ös központi témát illeti, Túrós András átgondolt, fegyelmezett fellépést kért a polgárőröktől, illetve azt, hogy minden egyesületnél legyen felelőse a gyermek- és ifjúságvédelemnek, mert a téma igen érzékeny. „Olvastam egy tanulmányt, hogy a gyermekbántalmazásoknál nagyon nagy a látencia, sok esemény titokban marad. A kriminológusok feltételezik, hogy 1 felderített ügyre 25 eltitkolt jut. Nem kerülnek napvilágra ezek az ügyek, mert van félelem, van szégyen, és az elkövető általában valamilyen hatalommal rendelkezik a gyermek felett. Azt szeretném, ha minden polgárőr a legaljasabb cselekménynek tekintené, ha valamit gyerekek ellen követnek el.” – mondta az OPSZ elnöke, aki óva intett ugyanakkor attól, hogy az egyesületek bármilyen politikai alakulathoz csatlakozzanak a kérdés kapcsán. Hozzátette, hogy a gyermek- és ifjúságvédelem évének kinevezett 2025-ben szeretné, ha az országban minden polgárőr legalább 150 órányi köz-, vagy külterületi járőrszolgálatot teljesítene. Túrós András utalt a Felügyelő Bizottság elnökhelyettese által elmondottakra is, ezzel kapcsolatban bejelentette, az OPSZ idén hangsúlyosabb segítséget nyújt az egyesületeknek: jogsegélyszolgálat létrehozása van napirenden, és februártól – előzetes bejelentkezés alapján – elnöki fogadónapon várja az egyesületi vezetőket, hogy közvetlenül beszélhessenek a felmerülő problémákról. Az OPSZ elnöke végezetül így fogalmazott: „Úgy vélem, igen izgalmas év elé néz, egyfajta lázas állapotba kerül idén a magyar társadalom. A polgárőröktől én egységet, higgadtságot, fegyelmezett magatartást, pártsemlegességet várok el. Az lenne jó, ha a polgárőrség továbbra is Magyarország belső rendjének, biztonságának legfontosabb civil záloga maradna.”

Az Országos Polgárőr Szövetség fórumsorozata január 25-én Budapesten folytatódik, utána február 1-jén Szolnokon, 15-én Pacsán, 28-án Lajosmizsén, március 29-én pedig Balatonföldváron találkoznak az előadók a térségi egyesületek vezetőivel.

G.J; B.Á

Fotó: Orosz Péter