A kéménytüzek leginkább a szilárd tüzelést használó háztartásokban jelentkeznek. A kéményekben kialakuló tüzek alapvetően kétféle módon keletkeznek. A kémény belső felületén lerakódott korom izzik, vagy más esetben a kátrány gyullad meg.
Mindkét esetben számolni lehet azzal, hogy az így kialakuló tűz az épületszerkezetekre átterjedve komoly károkat okozhat. Egy későn észlelt kéménytűz akár a teljes épület leégéséhez is vezethet. Egyes esetekben az is előfordul, hogy a kéménytestbe éghető épületszerkezetet, például gerendát vagy szarufát építettek be. Problémát okozhat továbbá a kéménytest repedése, a rosszul csatlakoztatott füstcső, de a tisztítónyílásból hiányzó, vagy a rosszul záródó
kéményajtó is.
A kémények rossz állapota, a helytelen tüzelőanyag használat, a kémény vagy a tüzelő- és fűtőberendezés mellett éghető anyagok tárolása szintén nagy kockázatot jelent. Fontos, hogy csak száraz fát használjunk, és rendszeresen ellenőriztessük és tisztíttassuk a kéményeinket. Erősen ajánlott szén-monoxid-, valamint füstérzékelő beszerzése is, amelyek a kályhák, kandallók mellé telepítve idejekorán felismerik a problémát és hangos akusztikus jellel figyelmeztetik a lakókat a veszélyre.
Az újonnan létesített, valamint a kijavított, felújított vagy átalakított régebbi kémények is kizárólag kéményseprő által elvégzett helyszíni műszaki vizsgálatot követően vehetők (ismételten) használatba. Ez nem kizárólag az égéstermék-elvezetőre, ellenben a tüzelő-fűtő berendezést a kéménnyel összekötő elemre (füstcső) is érvényes. Ugyancsak érdemes kihangsúlyozni, hogy ezeket a munkálatokat csak szakemberekkel végeztessük. A magánszemélyek tulajdonában álló családi házak esetében (ellentétben a társasházakkal) a kéményseprők nem mennek ki automatikusan; ezekben az esetekben az ellenőrzésre időpontot kell egyeztetni. Magánszemélyeknek az időpontfoglalás, a kémény ellenőrzése, és ha szükséges, a tisztítás is ingyenes. Fontos megjegyezni, hogy az olyan magánszemélyek tulajdonában álló ingatlanok esetében, ahová vállalkozás van bejegyezve a kéményseprő-ipari sormunka nem térítésmentes és azt a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság nyilvántartásában szereplő szolgáltatóktól kell megrendelni.