Mindenekelőtt őszinte szívvel köszönöm mindannyiótok áldozatos munkáját, amivel hozzájárultatok Magyarország közrendjének, közbiztonságának javításához. Köszönöm, hogy önzetlenül, időtöket, energiátokat feláldozva segítitek az Országos Polgárőr Szövetség célkitűzéseinek megvalósulását, amelyek között elsődleges a bűnözés visszaszorítása. Egy polgárőr átlagosan 160 órányi szolgálatot vállalt és teljesített 2017-ben.
Az elmúlt negyedszázadban a Polgárőrség nélkülözhetetlen összetevőjévé vált a rend és biztonság megteremtésének. Mindez a társszervekkel, hatóságokkal történő kiváló együttműködésnek köszönhető. A közös tevékenység következtében a bűncselekmények száma és a lakosság biztonságérzete a várakozásnál is lényegesen kedvezőbben alakult. Szakmai szempontból ki tudnám emelni a 300x100 Biztonság, valamint a Nagyvárosi Bűnmegelőzési Programokat, amelyek folytatását tervezzük a következő évben is.
Két új területen is helytállt a Polgárőrség, az egyik a környezetvédelem, ezen belül is kiemelten a parlagfű elleni harc. Számos alkalommal jelezték az önkéntes bűnmegelőzők a helyi hatóságoknak, ha szennyezett, gondozatlan földet találtak. A másik fontos terület a közlekedésbiztonság, a balesetek megelőzése. Említhetem az iskolákban szervezett kerékpáros ismeretterjesztő programokat, vagy a Fogadj Örökbe Egy Zebrát! akciót, amelyhez számos település csatlakozott. Már ismert, de mindig új kihívást jelentő feladat a migráció, az illegális bevándorlás kezelése. Jelesre vizsgázott a Határvédelmi Tagozat, amelyhez mintegy 50 egyesület ezer polgárőre csatlakozott. A mélységi területen szolgálók pedig besegítettek, hogy a határra vezényelt rendőrök hiányát enyhítsék a településeken. A Polgárőrségnek jelentős szerepe van abban, hogy összehozza a helyben működő szervezeteket, a közösség építésében is oroszlánrészt vállalnak a kollégák, hidat jelentenek a civil lakosság és a hatóságok között.
Ez a szerep fontos lesz 2018-ban is, ami a gyermek- és ifjúságvédelem, a családok éve lesz. A polgárőrök olyan jelzőrendszert tudnak kialakítani, amelynek révén időben felfedezik és jelzik a családon belüli problémákat, mielőtt még a helyzet tragikussá válna. Ez vonatkozik a drogmegelőzésre is. Ha már az ifjakat említettem, nekik nagyon fontos szerepük van a szervezeten belül is, hiszen szükségünk van folyamatos utánpótlásra. Az ifjú polgárőrök mintegy 1100-an vannak, nyilván egy idő után felnőttként szolgálnak tovább, helyükbe pedig újak lépnek. Ez nagyon lényeges, hiszen a szövetség átlagéletkora meglehetősen magas. Jó példaként tudnám említeni a Békéscsabai Szakképzési Centrumot, ahol egyszerre nyolcvan ifjú polgárőr tett ünnepélyes fogadalmat.
A következő évben folytatódik a klasszikus polgárőri feladatellátás a bűnmegelőzés érdekében, emellett tovább építjük a mintegy 61 ezer tagot számláló szervezetet.
Mindehhez, és a 2018-as évhez kívánok erőt, kitartást, jó egészséget!
Dr. Túrós András
elnök