Bűnmegelőzési tanácsok a biztonságos internethasználat érdekében
Az internet elterjedése átalakította életvitelünket, szokásainkat. Segítségével szervezzük programjainkat, hivatalos ügyeinket és gyakran vásárlásainkat is az interneten keresztül bonyolítjuk le. A friss információ iránti igény folyamatossá vált. Az állandó online jelenlét, kapcsolattartás – a mobil eszközöknek köszönhetően – már a nap huszonnégy órájában biztosított.
Rendkívüli népszerűségnek örvendenek a közösségi oldalak, az olyan nyilvános, ingyenesen elérhető felületek, ahol személyes profilt hozhatunk létre, közvetlenül kommunikálhatunk egymással, eseményeket szervezhetünk, információkat oszthatunk meg, és lehetőségünk van ezek véleményezésére is. Ma már a gyermekek életének is szerves része a virtuális világ, ahol növelhetik tudásukat, ápolhatják kapcsolataikat, megoszthatják egymással élményeiket.
Mint minden kollektív tevékenységre, a közösségi oldalak használatára is érvényesek az etikus magatartás normái, amelyek kiegészülnek speciális viselkedési szabályokkal. Ezeket összefoglaló néven „netikettként” aposztrofálják.
- A legáltalánosabb elvárás, hogy se magunkat, se másokat ne hozzunk kellemetlen helyzetbe.
- Alapszabálynak tekinthető, hogy csak azt igazoljuk vissza ismerősként, akit valóban ismerünk. A biztonsági beállításoknál célszerű rögzíteni, hogy bejegyzéseinket az ismerőseink vagy esetleg egy szűkebb csoport láthassa csak.
- Fontos tudni, illetve a gyermekekben tudatosítani, hogy az általunk megosztott képekkel, bejegyzésekkel, megosztásokkal akaratlanul is egyfajta képet festünk magunkról, és ismerőseink, munkatársaink, tanáraink esetleg ezek alapján fognak megítélni minket. A figyelemfelkeltő, kihívó képek közzététele akár még veszélybe is sodorhatja a tulajdonosát.
- Mellőzzük az aktuális tartózkodási helyünk beazonosítását lehetővé tevő információk megosztását!
- A legnépszerűbb közösségi oldalon, a Facebook-on a jelenlegi szabályozás szerint tizenhárom éves kortól lehet regisztrálni. Lényeges, hogy a szülők tudatosítsák gyermekükben, ahogy az élet bármely területén, úgy ebben az esetben is be kell tartani a szabályt.
- Jó, ha a gyermekek is tudják, hogy az érintettek beleegyezése nélkül sohasem szabad fényképet közzétenni.
A közösségi oldalak etikus használatával kapcsolatos kívánalmak jó része a chateléssel kapcsolatos. A ”csetikett” a chatszobához való csatlakozás, valamint az ottani viselkedés alapvető szabályait foglalja össze.
- Ebben az esetben is igaz, hogy kerülni kell a gyűlölködő, uszító, sértő, agresszív, illetve önmutogató viselkedést!
- Fontos tudni, hogy az interneten történő ismerkedés kockázattal járhat.
Sokan kihasználják az anonimitást és valótlan, megtévesztésre alkalmas dolgokat állítanak magukról, kedves szavakkal igyekeznek a beszélgetőpartner bizalmába férkőzni. A gyermekek, fiatalok figyelmét fel kell arra hívni, hogy intim kérdésekre ne válaszoljanak, elérhetőségüket ne adják meg, hiszen akit személyesen nem ismerünk, az idegennek számít! Ha a partner rámenőssé, tolakodóvá válik, és ezáltal kényelmetlenül érezzük magunkat, ajánlott azonnal befejezni a beszélgetést, és lementeni az üzenetváltást, vagy képernyőképet készíteni róla.
- Az interneten keresztül megismert partnerrel történő találkozás különösen veszélyes lehet, ezért célszerű előtte elmondani egy családtagnak, rokonnak, ismerősnek, kivel, mikor, hol találkozunk, illetve milyen internetes profillal rendelkezik újdonsült ismerősünk.
- Amennyiben egy gyermek készül ilyen jellegű találkozóra, mindig kísérje el valaki!
Az Egyesült Államokban már egyre jobban hódít egy nálunk még viszonylag új jelenség, a szexting. A szó az angol „szex” és „texting” szavak összevonásából származik, jelentése szexuális tartalmú képek és videók küldése online formában.
Nem árt észben tartani, hogy a mókásnak tűnő szórakozás veszélyessé is válhat. Ezek a képek illetéktelen kezekbe is kerülhetnek, illetve a kapcsolat megromlását követően akár ismerősünk is visszaélhet velük. Arra is gondolnunk kell, hogy a felvételek nyilvánosságra kerülése családtagjaink számára is kellemetlen következményekkel járhat!
A gyermekek naivitásuk és hiszékenységük miatt különösen ki vannak téve az internet veszélyeinek. Az idealizált tartalmú hírek, a szép és sikeres emberek képei károsan befolyásolhatják a fiatalok önértékelését, rombolhatják a baráti kapcsolataikat, a privát szférával kapcsolatos elképzeléseiket. Az önbizalom-hiányos tizenévesek a közösségi oldalak torzított tartalma alapján ítélhetik meg a világot. Elsősorban közvetlen, nyílt kommunikációval előzhetjük meg, hogy gyermekeink lelkileg sérüljenek, esetleg jogsértés áldozatává váljanak. Fontos, hogy tisztában legyenek a veszélyekkel, ezek elkerülésének lehetőségeivel, és ezáltal az internetet tudatosan használó felnőttekké váljanak. Beszélgessünk gyermekünkkel, ismerjük meg, milyen oldalakat látogat, biztosítsuk arról, hogy számíthat ránk! Hívjuk fel gyermekünk figyelmét az online tér veszélyeire és a biztonsági szabályokra!
A https://www.youtube.com/watch?v=VpYiH8HCwxY és https://www.youtube.com/watch?v=-4zp_-_YBkw&feature=youtu.be hivatkozásokon megtekinthető kisfilmek kiválóan mutatják be, hogy a fentiekben leírtak valós veszélyt jelentenek a gyermekekre nézve.
A biztonságos internetezéssel kapcsolatban további hasznos információk találhatóak az alábbi honlapokon:
Amennyiben tudomására jut, hogy gyermekét bármilyen formában zaklatják az interneten keresztül, azonnal forduljon a Rendőrséghez!