
Egyebek mellett erről beszélt szakmai beszámolójában dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke a szervezet éves küldöttgyűlésén. A május 24-én Budapesten, az Országos Rendőr-főkapitányság központjában megtartott rendezvényen szó esett arról is, hogy a polgárőrök minden rájuk fordított, 1 forintnyi támogatásból munkájukkal 9 forintnyi biztonsági értéket adnak az ország állampolgárainak.
A rendőrség budapesti központjában tartotta rendes éves küldöttgyűlését az Országos Polgárőr Szövetség. A 205 küldött közül 140 érvényes mandátummal rendelkező küldött volt jelen. A rendezvényen részt vett Horváth László, kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos, az Országos Rendőr-főkapitányság képviseletében dr. Töreki Sándor rendőr vezérőrnagy, országos bűnügyi főkapitány-helyettes, dr. Gömbös Sándor rendőr vezérőrnagy, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság főigazgatója, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetéséből Kecskeméti Dániel tűzoltó dandártábornok, gazdasági főigazgató-helyettes, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Fogvatartási Ügyek Szolgálata képviseletében Kovács Mihály bv. ezredes, valamint dr. Bleszity Richárd, a Magyar Posta Zrt. biztonsági főigazgatója, illetve Szécsi György, a Magyar Biztonságvédelmi Egyesület elnöke.
A küldöttgyűlésen elsőként dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke adott átfogó tájékoztatást a polgárőrség 2024-es tevékenységéről, de előbb egy kedves hagyománynak is adózott: köszöntötte a „legtapasztaltabb” küldöttet, az Esztergomból érkezett 90 éves Bodrogai Sándort, és a küldöttgyűlés legfiatalabb tagját, a mindössze 31 éves vasvári Winkelbauer Zsófiát.
Előadásának elején az OPSZ elnöke emlékeztetett arra, ő személy szerint immár huszonhetedik alkalommal számol be a polgárőrség munkájáról, és ez alatt a több mint másfél évtized alatt szó esett nehézségekről, botlásokról, belső konfliktusokról éppúgy, mint sikerekről, eredményekről. Kijelentette, 2024-ben Magyarország 68 ezer polgárőre sikeresen, kitűnően teljesítette a kitűzött célokat, azokat, amelyeket a kormányzati, önkormányzati, rendészeti szervek a szervezet felé elvárásként megfogalmaztak. A polgárőrök társadalmi megbecsülése töretlen, a szövetség tagjai jelentősen hozzájárultak az ország kiegyensúlyozott közbiztonságához. Túrós András kijelentette, óriási szakmai eredménynek tartja, hogy a polgárőrség követte a bűnözésben, a bűnmegelőzésben bekövetkezett változásokat, hangsúlyozta, időben reagált az olyan új kihívásokra, mint például az online, vagy banki csalások, tevékenységét proaktivitás jellemezte. Hozzátette ugyanakkor, hogy a közelmúltban változott a társadalom hangulata, emelkedést mutatott a vagyon elleni bűncselekmények száma, megszaporodtak a demonstrációk, az utcai fórumok, és az orosz-ukrán háború is rányomta bélyegét az emberek biztonságérzetére.
A bevezetőt követően az Országos Polgárőr Szövetség elnöke sorra vette a tavalyi év eredményeit. Ezek között szerepelt a polgárőr törvény módosítása, a határvédelem bekerülése a szervezet alapfeladatai közé, a drónhasználat engedélyezése, az, hogy a rendőrséggel karöltve léptek fel egyebek mellett az online, a banki csalások megelőzéséért, és kimondott siker volt a tavalyi központi program, az illegális hulladéklerakó-helyek felderítése. Ezzel kapcsolatban Túrós András elmondta, 1000 egyesület 25 ezer polgárőre körülbelül 14 ezer köbméternyi hulladékot derített fel, feltártak 4 ezer illegális hulladéklerakó-helyet, és csaknem 3 ezer esetben tettek bejelentést illegális hulladéklerakókról a hatóságok felé. Az elnök beszélt a szeptemberi dunai árvíz elleni védekezésben való részvételről is, a polgárőrök ötezer órányi szolgálatot teljesítettek, körülbelül ezren mentek ki a gátakra, hogy munkaerejükkel segítsék a védekezést, de elláttak gátőri tevékenységet is.
Az OPSZ első embere büszkén számolt be arról, hogy a polgárőrök 2024-ben 10 millió órát töltöttek közterületi szolgálatban – ez heti negyvenórás munkaidővel számolva 5 ezer 200 biztonsági őr teljes éves munkájának felel meg. Ha ezt a számok nyelvére fordítjuk le, mondta Túrós András, akkor a polgárőrök 18 milliárd forintnyi biztonsági értéket ajándékoztak Magyarországnak. A legtöbb szolgálati óra Borsod-Abaúj-Zemplén, Bács-Kiskun, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar vármegyében keletkezett, az összes szolgálati óra csaknem negyven százaléka. Átlagot számolva az ország minden egyes polgárőre 147 órát, vagyis több mint 6 teljes napot töltött önkéntes munkával. Az átlag felett teljesített Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar és Nógrád vármegye.
Túrós András külön szólt a tagozatok tevékenységéről, sorra véve a lovas, a határvédelmi, a kutyás, illetve az ifjúsági tagozat tavalyi munkáját. Hozzátette, nagy reményeket fűz a nemrégiben alakult dróntagozathoz, azt várja hogy „berobbannak” a polgárőrség szakmai közéletébe.
Ami a polgárőrség „emberi” oldalát illeti, arról a szövetség elnöke elmondta, 2024-ben a nyilvántartásban 1 ezer 968 egyesület szerepelt, 45 szűnt meg, a polgárőrök létszáma 67 ezer 855 volt, köztük csaknem három és félezren újonnan léptek be valamelyik egyesületbe. Három vármegyében új elnök állt munkába. Túrós András az OPSZ kapcsolatrendszeréről szólva hangsúlyozta, vannak nélkülözhetetlen, stratégiai szövetségesek, közülük is kiemelkedik Magyarország Kormánya, a Belügyminisztérium, amely már tizenöt éve kiemelt támogatással segíti a polgárőrség munkáját. A küldöttgyűlés előtt az elnök bejelentette, a Parlament előtt van a cégautóadó eltörlése, és a remények szerint az év második felétől a polgárőrség és az önkéntes tűzoltóságok mentesülnek ez alól a teher alól. Túrós András külön szólt a rendőrséggel való közös munkáról, a rendőrség komolyan számít a polgárőrségre.
Elhangzott: az elmúlt esztendőben a polgárőrség összesen 1 milliárd 880 millió forintból gazdálkodhatott, ennek a pénznek csaknem kilenctizede a vármegyei szövetségekhez, illetve az egyesületekhez került. Összességében az OPSZ tisztességesen gazdálkodott a rábízott forrásokkal.
Beszámolóját Túrós András azzal zárta, hogy 2024-et a polgárőrség sikeresen zárta, kiváló teljesítményt nyújtott, nem véletlenül emelkedik ki a civil szervezetek közül. A polgárőrség unikum, egyfajta hungarikum, fogalmazott a szövetség elnöke. „Most a polgárőrség előtt egy újabb nagy feladat áll: a gyermek- és ifjúságvédelmi program teljesítése, és ehhez szorosan kapcsolódóan a drogfogyasztás, a drogterjesztés megelőzésében való aktív részvétel. Kérem, vegyetek részt a Stop a drognak! programunkban, ezzel is segítsük a magyar fiatalok egészséges életmódját, és a lakosság biztonságát, közösen tisztítsuk meg az országot a kábítószer-terjesztőktől, és -fogyasztóktól.”
Az OPSZ 2024-es költségvetésének végrehajtásáról dr. Szigeti László gazdasági és pénzügyi elnökhelyettes számolt be. Mint mondta, az Országgyűlés döntése alapján 1 milliárd 350 millió forintos támogatást kapott a polgárőrség, a források felosztásánál prioritást élvezett a területi szövetségek, az egyesületek ellátása, finanszírozása, a polgárőrségnél dolgozók munkabérének biztosítása, illetve a cégautóadó kigazdálkodása, utóbbi jelentős szeletet hasított ki a kapott állami támogatásból. Az elnökhelyettes elmondta, a költségvetéstől kapott pénzen kívül 363 millió forintos támogatás futott be a szövetséghez, a többi között a Miniszterelnöki Kabinetirodától, a Magyar Posta Zrt.-től, az Országos Rendőr-főkapitányság Országos Baleset-megelőzési Bizottságától, a Szerencsejáték Zrt.-től, a Magyar Labdarúgó Szövetségtől. Ami a kiadási oldalt jelenti, a vármegyei szövetségek közvetlen működési támogatásként 886 millió forintot kaptak. „Gazdálkodásunk eredményes, átlátható, kiegyensúlyozott volt, likviditásunk biztosított volt, és a közhasznúsági feltételeknek végig megfeleltünk” – zárta szavait Szigeti László.
Csehné Köteles Rozália, az OPSZ könyvvizsgálója az előzetes könyvvizsgálói jelentést ismertette, vizsgálata során mindent rendben talált. Az országos szövetség felügyelőbizottságának tavalyi munkájáról, ellenőrzési tevékenységéről Török Barnabás, az FB elnöke számolt be. Fuksa Ágnes, az OPSZ Etikai Bizottságának elnöke szóbeli kiegészítésében elmondta, az általuk 2024-ben hozott határozatok közül egyet sem támadtak meg a bíróságon. A bizottsági elnök hangsúlyozta, munkájuk során a hangsúlyt nem a szankciókra, hanem a mediációra helyezik. Tizenkét eljárást folytattak le, volt, amelyet a szolgálati szabályzat és a jogszabályok megsértésével történő szolgálatellátás miatt, volt, amelyet polgárőrhöz méltatlan viselkedés miatt, és olyan is, amely az online térben, a közösségi felületeken mutatott tevékenység miatt indult. A 2025-ös költségvetésről Szigeti László elnökhelyettes beszélt. Elmondta, hogy a költségvetés összeállításánál szem előtt tartották, hogy a meg tudják adni a kötelező garantált béremelést, megteremtsék a megemelkedett cégautóadó alapját, illetve ne csökkenjen a vármegyei szövetségek, az egyesületek támogatása. Mindhárom célt sikerült teljesíteni.
A küldöttgyűlésen tartott hozzászólásában Horváth László, a kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos arra hívta fel a figyelmet, ma már természetesnek tartjuk, hogy Magyarország az Európai Unió, sőt Európa egyik legbiztonságosabb országa. Ezt meg kell becsülni, ezt értékelni kell, ezt meg kell védeni. Erre a közbiztonságra jelent komoly veszélyt a kábítószeripar, az azzal járó kábítószer-bűnözés. A kábítószer hatása szerteágazó: roncsolja a fogyasztók egészségét, roncsolja a környezetet, roncs közösségeket teremt, miközben a kábítószer-kereskedők hatalmas hasznot húznak belőle. Megkerülhetetlen, szükségszerű lépés volt tehát a március elején a kábítószer-kereskedőkkel, – terjesztőkkel szemben elrendelt hajtóvadászat, fogalmazott a kormánybiztos. Hosszú folyamat indult el, de már az első három hónap elteltével is látszanak az eredmények, tette hozzá Horváth László. Több mint háromezer büntetőeljárás indult, lefoglaltak több száz kilogramm kábítószert, az elérhető drogok mennyiségének csökkenése pedig a fogyasztás csökkenését is jelenti, tette hozzá a kormánybiztos. A törvényi szigorításokról szólva elmondta, a június közepétől életbe lépő kábítószerellenes törvény szerint elkobozhatóvá válik a kábítószer-kereskedők, -terjesztők vagyona, őket ki is lehet időszakosan tiltani településekről, régiókról, sőt, az új szabályozás szerint kábítószernek fognak tartani mindent, ami kábítószerként működik, mindegy, milyen a kémiai összetétele, ráadásul a kábítószer hatása alatt elkövetett cselekmények már bűncselekménynek számítanak majd. A drogellenes fellépés nem csupán rendőrségi kérdés, hanem fontos szerepe van a társadalmi összefogásnak, így polgárőrök tevékenységének is, akik rengeteg helyi információval, tudással rendelkeznek, hangsúlyozta Horváth László. A polgárőrség a kormány és az egész magyar társadalom stratégiai szövetségese, jelentette ki a kormánybiztos.
Dr. Töreki Sándor rendőr vezérőrnagy hozzászólásában elsősorban tolmácsolta az országos rendőrfőkapitány üdvözletét, köszönetét és gratulációját mindazért a munkáért, amelyet a polgárőrök elvégeznek. Az ORFK vezetőjének bűnügyi helyettese úgy fogalmazott, gratulálni lehet ahhoz a széles társadalmi partnerséghez, amelyet a polgárőr szövetség kialakított, ezt létrehozni komoly munka. Szól a gratuláció a vezetői egységességnek, annak a vezetői csapatnak, amely a polgárőrség egészénél dolgozik, annak, hogy a szervezet haladó szellemű, aktív, kreaktív, az adott viszonyokhoz igazodó szervezet. A tábornok fontosnak nevezte a rendőrség és a polgárőrség szoros szakmai együttműködését, amelyben a polgárőrök civil elkötelezettsége, tenni akarása találkozott a rendőrség közbiztonsági, rendészeti, jogi tudásával, a kettő együtt szilárd, stabil közbiztonságot eredményezett, amelyet az ország lakossága élvez. A kérdésre, hogy miért örvendenek megbecsülésnek a polgárőrök, Töreki Sándor úgy válaszolt, hogy ennek oka az a személyes tekintély és tisztelet, amely a kisebb közösségekben övezi a polgárőr vezetőket. Végezetül a főkapitány-helyettes a kábítószer elleni fellépésről is beszélt, mint mondta, dicséretes lépés volt a Drogmegelőzési Kabinet létrehozása, amely ígéretes szakmai munkát vetít elő. Emlékeztetett arra, hogy június elején elindul az a referensi képzés, amely három elemre koncentrál a drogellenes fellépéssel kapcsolatban: az aktuális állapot megismerésére, arra, milyen a kábítószerrel kapcsolatos bűnügyi helyzet egyes területeken; a közös szolgálatokra, információcserére, valamint a megelőzési tevékenységre, amelyekkel a polgárőrök a rendőrség hasonló munkáját tudja segíteni.
A hozzászólásokat követően a küldöttek szavaztak az elhangzott beszámolókról, amelyek mindegyikét elfogadták, egyben döntöttek arról is, hogy az OPSZ felé 2025-ben sem kell tagdíjat fizetni. A Veszprém Vármegyei Polgárőr Szövetség elnöki posztján történt változásra tekintettel a küldöttgyűlés visszahívta OPSZ-elnökségi tagságából Mezei Józsefet, illetve elnökségi taggá választották a vármegyei szövetség új elnökét, Takács Bélát. Új tagja lett a jelölő és választási bizottságnak is, a tisztségről lemondó Vas vármegyei Horváth Zsolt helyett Bedi Ákost szavazta meg a küldöttgyűlés.
A rendezvény végén dr. Túrós András, az OPSZ elnöke, dr. Töreki Sándor főkapitány-helyettes és Horváth László kormánybiztos elnöki elismeréseket adott át az arra érdemes polgárőröknek. Dr. Bleszity Richárd, a Magyar Posta Zrt. biztonsági főigazgatója pedig a Magyar Posta biztonsága érdekében végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként Postabiztonsági elismerést adományozott és jutalomban részesített több polgárőrt. (A részletes lista a mellékelt dokumentumban olvasható.)
Elismerésben részesültek listája
Galántai Judit
Fotók: Molnár Máté László